top of page

 תוכנית תמיכה 

Healing Together, Thriving Forever

בתחילת מלחמת חרבות ברזל, החלטנו בנפש חופשית לנצל את כל המשאבים והיכולות שלנו לעזרה ותמיכה בניצולי פסטיבל המוזיקה ״נובה״ שנערך בדרום ב-7 לאוקטובר. למעלה מ-3,000 איש נכחו בפסטיבל שהיה אחד המוקדים האכזריים לתקיפת המחבלים. מאות נרצחו, רבים נפצעו ואחרים נחטפו לעזה. אלו שהיו יותר ״ברי מזל״ לשרוד את הארוע, חוו ברובם טראומה שתשאיר צלקת עמוקה.

לאחר שנאלצנו להעביר מישראל את הקבוצה שהייתה בארץ, החלטנו להשתמש במתחם שלנו בקיבוץ הזורע על מנת לתת מענה לנפגעי הטרור בדרום. המקום שלנו מיוחד באנרגיות הריפוי שהוא מביא, הצוות המנוסה בעבודה עם אנשים בכלל ובטראומה בפרט וההבנה שבאירוע רב מימדים כמו שחווינו, הבהירו לנו שאנו חייבים לקחת חלק ולעזור במקומות המומחיות שלנו.

WhatsApp Image 2023-11-20 at 14.14.18 (1).jpeg

עלינו

בימי שגרה ב״נפש חופשית״ מפעילה תוכניות המיועדות  לבני נוער וצעירים מכל העולם אשר מתמודדים עם בעיות המתבטאות בדרך כלל על הרצף של חרדות, דכאון, טראומה, קשיי מוטיבציה, קשיים חברתיים ואתגרים אחרים לחיים הנורמטיביים שלהם.

 מהר מאוד למדנו שהיקף הארועים לא יאפשר מתן מענה מסודר לכל הנפגעים, ובוודאי שלא כזה שמגובה בנסיון וידע שדרוש. לפיכך, הקמנו תוכנית תמיכה שמוקדה בשלב הראשון במשתתפי פסטיבל ה״נובה״, שתאפשר למשתתפים סביבה תומכת ושקטה לעיבוד הטראומה, ובעיקר מתן כלים למזעור הסיכוי לפוסט טראומה.

המקום שלנו מיוחד באנרגיות הריפוי שהוא מביא, הצוות המנוסה בעבודה עם אנשים בכלל ובטראומה בפרט.

התוכנית

התוכנית, בת שלושה ימים, מארחת את המשתתפים בקמפוס שלנו בקיבוץ הזורע, אזור שלשמחתנו נשאר, לפחות בשלב זה, מחוץ לטווח האזעקות והארועים, ומהווה מקום מושלם לתוכנית מהסוג הזה. המשתתפים מתכנסים ביום פתיחת כל מחזור, באווירה חברית ופתוחה, מכירים אחד את השני, את אנשי הצוות, אנשי המקצוע ובעיקר את הסביבה הפיזית. לאחר מכן, סבב הכרות ראשוני והסבר כללי משלים את פתיחת התוכנית ומכאן הקבוצה חווה שלל פעילויות החל משיחות קבוצתיות, הן בטבע והן במועדון (חדר קבוצתי גדול שמשמש אותנו למפגשים), שיחות אישיות, רשמיות יותר או פחות ופעילויות הוליסטיות וחברתיות. הבחירה של כל משתתף אם לקחת חלק בכל פעילות היא אישית לחלוטין, אם כי בפועל, כמעט כל המשתתפים לוקחים חלק בכל הפעילויות והחוויות. 

התוכנית מלווה בפסיכולוגים מהשורה הראשונה, פסיכאטר, אנשי טיפול מנוסים, מספר גדול של אנשי צוות ומספקת אירוח ברמה גבוהה, ארוחות מפנקות (כולל ערב אירוח של שף) והדרכות מקצועיות בסדנאות יוגה, תנועה, מסאג׳, דיקור, עבודות כפיים, קרמיקה ועוד.

*לא כל הסדנאות מתקיימות בכל מחזור

תוכנית ״זמן אמת״ בערוץ 11 - על התוכנית שלנו

הטיפול

מטרת המהלך הטיפולי הוא לאפשר הבנה ונגישות נוחה ופשוטה למושגים סביב הטראומה. אחת המטרות למזער את הסיכון להתפתחות פוסט טראומה וככל שהזמן מהארוע עובר, לזהות מאפייני פוסט טראומה אצל המשתתפים ולהציע כלים להתמודדות.

 

כמו בכל התכניות שלנו, גם כאן, הטיפול נעשה בכל רגע במהלך התכנית - מסביב למדורה, בהכנת אוכל ביחד, בשיחות קבוצתיות ואישיות ובפעילויות השונות.

 

לתהליך 3 מרכיבים עיקריים: 

  • בניית קהילה תומכת, מחבקת ומכילה אשר חברים בה המשתתפים עצמם, צוות ההדרכה שלנו, אנשי המקצוע הטיפוליים והמתנדבים השונים.

  • לימוד והסברים על מושג הטראומה - עיבוד, שיתוף במידה המתאימה באופן פרטני.

  • חוויה ועשייה- אנו מאמינים שהעשייה והחוויות המשותפות מייצרות קשר ובונות קהילה, תוך הבנה שהעשייה היא כלי משמעותי בהתהליך ההחלמה.

לאחר הסיום

לאחר סיום התוכנית, אנחנו ממשיכים בקשר עם המשתתפים (לבחירתם) ומציעים עזרה, חיבורים ולקהילה וטיפולי המשך בסביבת המגורים, במידת הצורך. הקהילות שנוצרות בסיום כל קבוצה הפכו לאחת ההפתעות היותר מרגשות של התוכנית וחלק מהמשתתפים אף חוזרים אלינו למחזור נוסף, להמשיך את החוויה ולעזור לאחרים.

מפי המשתתפים

עידו

צור קשר

נשמח לשמוע מכם. צרו קשר לפרטים נוספים על התוכנית, בדיקת תאריך לתוכנית הבאה ולכל שאלה נוספת.

לתרומות שיעזרו לנו להפעיל את התוכנית לאורך זמן, בקרו בדף התרומות שלנו.

WhatsApp Image 2023-11-12 at 21.23.00.jpeg

שלחו לנו הודעה

תודה!

bottom of page